CZE
  • CZE
  • ENG

PhDr. Lenka Šilerová, Ph.D.

  • Domů
  • Co nabízím
    • Koučování
    • Supervize pro kouče
    • Psychologické poradenství a terapie
    • Rozvoj zaměstnanců a organizací
  • Články a aktuality
  • Reference
  • O mně
  • Kontakt
  • Ceník
  • GDPR

Musíš? Co vše zvládneme a kam to vede...

4 bře, 2023
Musím... ještě tohle, ještě tamhle, tady je mně třeba, tenhle čeká, ještě musím... znáte to? Já ano, někdy až moc dobře.., nicméně si snažím držet nějakou hranici, za kterou nejdu. Někdy je to těžké, ale s přibývajícími roky a ubývající energií na tom pracuju víc a víc.
Studenti VŠE o nekonečném "musím" a jeho důsledcích natočili film, s radostí jsem jim poskytla komentář za Akademickou psychologickou poradnu. Tam se setkáváme často právě s lidmi, kteří na sebe kladou obrovské nároky, snaží se zvládnout vše v jeden moment. A je náročné si uvědomit, že fakt NEMUSÍM zvládnout vše... Podívejte se sami a zvažte, co vše skutečně musíte. 





Neumím dost... článek nejen o Imposter syndromu

9 říj, 2022

Zná to řada z nás... neumím dost, nejsem dost dobrý/á... Potýkám se s tím i já, přestože se považuji za poměrně úspěšného a spokojeného člověka.  Rozhodně jde o můj nejotevřenější, nejosobnější veřejný text, který vznikl v rámci seriálu Slepé uličky pro Psychologie.cz. Dost jsem váhala, ale nakonec jsem si řekla, že třeba užitečný i ostatním. Plný text najdete zde: Neumím dost .

Další běh Proplujme tím spolu už v lednu!

9 říj, 2022
Již potřetí povedeme s mou milou kolegyní Barbarou Ernest online kurz pro terapeuty a psychology začínající svojí soukromou terapeutickou praxi. Daly jsme dohromady to nejlepší z praktických informací, našich vlastních zkušeností se supervizí a koučováním a také s budováním vlastní praxe a daly tomu podobu velmi podpůrného online kurzu. Dozvědět se více a přihlásit se můžete zde: Proplujme tím spolu

Podcast O všímavosti se studenty VŠE

9 říj, 2022
Jednou z mých radostí je výuka předmětu Mindfulness pro managerskou praxi pro studenty VŠE. Nejen o ní, ale zejména o všímavosti obecně jsem si již před časem povídala se studenty Fakulty mezinárodních vztahů. Zaposlouchat se můžete např. zde: O všímavosti

O smrti a životě – Irvin D. Yalom a Marilyn Yalom

20 kvě, 2022, Žádné komentáře
Po čase něco z mého čtenářského deníku, jedna z posledních Yalomových knih, která v čeština vyšla teprve nedávno. Jeho knihy mám ráda, přinášejí hloubku, nadhled, moudrost, v mnohém mě jako člověka i psychologa inspirují, ale tahle je ještě jiná… přinesla i slzy.
Knížku začali psát manželé Yalomovi společně v době, kdy věděli, že Marilyn brzy zemře. „Žijeme teď každý den s vědomím, že náš společný čas je omezen a je mimořádně vzácný. Píšeme, abychom dali své existenci smysl, i když nás unáší do nejtemnějších území tělesného úpadku a smrti. Toto psaní nám má především pomoci zvládnout závěr života.“ (str.8, Předmluva). Popisují každý za sebe své pocity, obavy, způsoby zvládání náročné situace. Knížku už dopsal Irvin sám, závěr je věnovat jeho vyrovnáváním se s odchodem milované ženy. Pro mě osobně má tento text spoustu rovin. 

Číst více »

Rozhovor o psychoterapii a terapeutech

26 dub, 2022, Žádné komentáře
Rozhovor s šéfredaktorem Psychologie.cz Honzou Majerem o psychoterapii a terapeutech... Dočtete se třeba i o tom, kdy vás terapeut odmítne, na co si dát pozor při výběru terapeuta a co mám na terapii moc ráda... 

Čtěte zde: Léčivý vztah

Dar volby

14 led, 2022
Celým podzimem mne provázela nová kniha Edith. Egerové Dar volby. Moc jsem se na ní těšila, četla jí po kouskách, každý týden jednu kapitolu, kterou jsem se snažila zároveň "prožít". Přinášela mii každý týden téma k zamyšlení a vnitřní práci. Některé kapitoly mne oslovily hodně, některé méně, ale každopádně to bylo užitečné cvičení. Přiznávám, že první kniha, Máme na vybranou, mě nadchla mnohem víc, svou autentičností a sílou. Tahle mi občas přišla až trochu násilná, nicméně chápu, že šlo trochu o zkratku. A tak jsem si témata a otázky uzpůsobovala tak, aby byly nosné pro mne. I v tom je volba. Mohla jsem si říct, že to je až moc americké a knížku odložit nebo prolítnout. Zvolila jsem hledání toho, co je dobré pro mne. Na mém profesním FB i na Linkedinu můžete najít mé postřehy z každého z 12 týdnů. A pokud byste je chtěli uceleně, v jednom souboru, napište mi, ráda ho zašlu emailem. Třeba vás nějak osloví či inspiruje. 
Přeji vám dobrý nadcházející rok, plný možností volby.
Lenka Š.

Prokrastinace nebo hyperaktivita?

14 led, 2022
Tenhle článek jsem skutečně "vyprokrastinovala". Od první věty k odevzdání uteklo víc než půl roku (běžně jsou to týdny). Proč, to se dočtete :-) Prokrastinace a hyperaktivita mají hodně společného, ikdyž to tak na první pohled nevypadá. Článek je dostupný předplatitelům Psychologie.cz.

Uhoněný flákač

Zůstat nebo jít... o hranicích v práci

14 led, 2022
Řada potíží v práci má souvislost s hranicemi... Je na nás, jak si je nastavíme - ve vztahu k sobě i k ostatním. Článek vznikl na základě dotazu čtenářky a je určený předplatitelům Psychologie.cz.


Co můžu změnit 

Co je třeba k akreditaci kouče či mentora u EMCC?

22 srp, 2021, Žádné komentáře
Zvažujete akreditaci kouče či mentora? EMCC pořádá pravidelné mezinárodní akreditační výzvy, které provedou účastníky procesem získání akreditace formou facilitovaných setkání. Pravidelně probíhají máme i českou sekci, celý proces lze tak projít v češtině (žádost lze vyplnit také v češtině). Před zářijovou výzvou, kterou povedu, jsem připravila stručný přehled toho, co je pro akreditaci třeba, lze se tak chystat již dopředu.  Pokud máte dotazy či potřebujete supervizní podporu v koučování, neváhejte mne kontaktovat. Zároveň sledujte  EMCC Linkedin, kde naleznete postupně informace ještě detailněji, zároveň se dozvíte o řadě akcí a novinek ze světa koučování. Srdečně vás zvu!

Co je třeba k EMCC akreditaci

Strach z veřejného vystupování

22 čec, 2021

Letošním červencem mě provází mj. téma emocí. Jednou z emocí je strach, a jedním z častých strachů je strach z veřejného vystoupení, zároveň jde o strach, který se často objevuje v koučování či terapii. Stojí za ním obava ze zesměšnění, strach, že nebudu dost dobrý, že nebudu vědět, co mám říct, že budu mít okno, že nebudu umět reagovat na dotazy, že tam nemám co dělat, že nemám dost zkušeností… dosaďte si cokoliv, co je relevantní pro vás. Obvykle klienti přicházejí s tím, že se chtějí tohoto strachu zbavit a absolvovat veřejná vystoupení, jako by o nic nešlo. 

Číst více »

O mindfulness a osobní zkušenosti s MBSR

7 kvě, 2021

Mindfulness, česky všímavost, se stává velmi populární, postupně proniká do života jednotlivců a částečně i firem. Představuje výzkumně ověřený způsob omezení stresu, to ovšem neznamená, že vnese do našich životů zázraky. Nejde o všelék na potíže dnešní doby, ať jedinců či organizací. Absolvování několika meditací, semináře či kurzu mindfulness z nás neudělá vyklidněné jedince, co bez mrknutí zvládají pracovní, rodinný či studijní nápor a jsou ještě k tomu neustále šťastní. Jako vždy jde o dlouhodobý proces vyžadující motivaci, vůli, ochotu překonávat nepohodlí a vynaložit čas na rozvoj něčeho, co na začátku, může být i nepříjemné, s nejasným výsledkem. S všímavostí je spojena řada mýtů* a mylných očekávání, třeba že má přinášet příjemné pocity nebo přinášet osvobození od starostí. Když se nedostavují, nejlépe hned, řada lidí cvičení opouští.

Číst více »

O novém normálu (nejen) rodičů

6 bře, 2021

Je to rok, co žijeme v pandemii, co se okolnosti našich životů proměnily. Někomu zásadně, někomu míň, asi jen málokomu vůbec. Před rokem jsme netušili, že náš život v březnu 2021 bude ještě komplikovanější, že budeme mít všeho plné zuby a že naděje na zlepšení bude spíše malá. Na konci jara se začalo mluvit o „novém normálu“ přinášejícím jiný způsob organizace práce, mnohem intenzivnější využívání home ofiice, kurzy, meetingy, výuka na dálku, urychlení digitalizace atd. Na první pohled poměrně atraktivní představa, nemusíme za vším cestovat, můžeme se potkat s lidmi i na dálku, nemusíme za každou zajímavou akcí cestovat, jít na každý úřad. Ale je to všechno? Není náš normál „nový“ i v jiných oblastech? 

Číst více »

Jak zvládám stávající situaci?

29 led, 2021

Včera mi přišel dotaz: „Nemáš prosím nějaký jednoduchý návod, jak pomoct kolegyni, hroutí se a řítí do depresí.“  Rovnou píšu, že jednoduchý návod nemám, a co je za tím… „Je společenská, štve jí, že je zavřená doma, nemůže k holiči, nové oblečení z výprodeje visí ve skříni…“

Instantní rady vskutku nemám, ani já, ani nikdo jiný. Je dobré držet se osvědčených doporučení ohledně životosprávy, spánku, denního režimu, pobytu venku atd. Nicméně každý jsme jedinečný a máme svou cestu v tom, jak si pomoci v náročných situacích, tedy pokud nepřijmeme roli oběti. Poslala jsem tipy na článek od nás terapeutů (viz níže), nabídla pomoc při zajištění psychologické podpory (jedná se o cizinku ze země, kde lockdown trvá mnohem déle než u nás a je přísnější) a doplnila pár mých osobních tipů. A pak mne napadlo, že je sepíšu, ne jako rady, ale jako mou cestu, podloženou odborností, znalostí sebe, praktikováním všímavosti, i dlouhodobým psychoterapeutickým výcvikem.  I na mně, tedy v zásadě introverta a člověka, co našel docela zálibu v online práci s klienty i studenty i v online hovorech s blízkými lidmi, už dopadá tlak zimy a mizející naděje, že za pár týdnů a měsíců bude lépe. V posledních dnech si uvědomuji, že vkládám víc úsilí do udržení své mentální kondice a že nad tím víc a víc přemýšlím. I psychologové zažívají nepříjemné pocity, i na nás dopadá tlak situace, navíc ho máme zprostředkovaný i od našich klientů. A mohu potvrdit, že se téma izolace, nemožnosti se setkávat s blízkými lidmi, čerpat energii z oblíbených zálib apod. objevuje v koučovacích i terapeutických setkáních čím dál více. A to i u lidí, kteří to donedávna neřešili. 

Číst více »

Jak psychicky zvládnout lockdown...

29 říj, 2020, Žádné komentáře
Jistě už jste četli různé návody, v článku pro Forbes se na to s kolegy díváme z terapeutické perspektivy a jdeme dál než za konstatování, že je třeba chodit ven. Je v pořádku necítit se v pořádku a je v pořádku si říct o pomoc. I já jsem k dispozici - aktuálně online.

https://forbes.cz/priznat-si-realitu-i-udrzovat-kontakty-na-dalku-10-tipu-jak-psychicky-zvladnout-lockdown/

Terapie a koučování aktuálně pouze online

24 říj, 2020
Milí klienti a budoucí klienti, s ohledem na stávající epidemiologickou situaci (a vládní nařízení z 21. 10. 2020) poskytuji jak terapii, tak koučování do odvolání pouze online. Mám s online prostorem při terapii, koučování i konzultacích velmi dobré zkušenosti, někteří klienti dokonce toto řešení preferují dlouhodobě. Zejména v této náročné době je užitečné mít prostor, kde můžete sdílet své pocity, obavy, kde se můžete věnovat sami sobě nebo hledat nová řešení. Neváhejte mne kontaktovat, domluvíme se na čase i platformě, která vám bude vyhovovat (Zoom, Skype, Whatsup či jiné). Přeji pevné zdraví a co nejvíce klidu. Lenka Š. 

Máme na vybranou...

26 srp, 2020
Máme na vybranou. Nejen název, ale i ústřední téma psycholožky a terapeutky Edith Egerové, která jako mladinká přežila Osvětim i pochod smrti, okolo čtyřicítky vystudovala psychologii a dodnes se vyrovnává s pocity viny, za to, že přežila a že díky bezděčné větě poslala svou matku rovnou na smrt. Nemáme vždy na vybranou, do jakých situací se dostaneme, jaká utrpení budeme muset zvládat (slovy Egerové: „Utrpení je univerzální a nevyhnutelné“, slovy zakladatele medicínské mindfulness J.K. Zinna: „Život je samá pohroma“), ale máme na vybranou, jak k nim přistoupíme a jak je budeme prožívat. Egerová drsně popisuje, co jí pomohlo přežít nekonečné apely, zimu, hlad, špínu. Byla to její vnitřní svoboda, ke které si našla cestu sama. Můžeme převzít zodpovědnost za svůj život, můžeme se naučit se starat sami o sebe a přijmout sebe sama, to vše jsou hlavní myšlenky této inspirativní knihy. Mně osobně velmi oslovila, jako člověka s řadou nedokonalostí a slušně rozvinutým perfekcionismem, i jako terapeuta a psychologa, průběžně se k ní vracím, abych vstřebala všechny důležité myšlenky. V době, kdy máme pocit, že máme jaksi automaticky nárok na štěstí, na dovolenou v zahraničí, na stoprocentní bezpečí, na téměř stoprocentní vyhnutí se riziku smrti (ano, myslím vše okolo Covidu…), na dokonalost našich partnerů, skvělé počasí, je osvěžující a uzemňující si znovu a znovu uvědomit, že žijeme ve velkém luxusu a že jsme se nenarodili s poukázkou na nekonečné štěstí. A že musíme na své spokojenosti tvrdě pracovat, že to bolí, že potřebujeme sebereflexi, ochotu ke změnám, že příručky typu „štastný za 5 minut“ jsou skutečně k ničemu. A že psychoterapie může pomoci, ale že je stále na nás, zda přijmeme skutečnou zodpovědnost za svůj život a za své prožívání. K tomu ukazuje Egerová cestu, na svém vlastním životním příběhu i na příbězích svých klientů. Nebojí se ukázat svou zranitelnost, svůj celoživotní zápas, ani to, co obvykle terapeuti nepřiznávají, tedy to, jak se učí od svých klientů a díky jejich příkladům jde dál na své cestě k odpuštění a celistvosti. Velmi doporučuji jak terapeutům, tak klientům a vlastně komukoliv.

Kurz pro psychology a terapeuty začínající s vlastní praxí

5 srp, 2020
Společně s kolegyní, terapeutkou a supervizorkou Mgr. Barbarou Ernest jsme připravili desetitýdenní online kurz pro psychology a/nebo terapeuty zvažující či začínající svojí praxi. Daly jsme dohromady to nejlepší ze supervize, koučování a osobních zkušeností s budováním vlastní praxe a připravily zážitkový, informační i kolegiálně podpůrný online kurz. Informace a přihlašování zde: Proplujme tím spolu. 

Kde vzít čas? Mindfulness a timemanagement

23 čen, 2020, Žádné komentáře
Všeho je moc? Nestíháte? Chcete žít k respektem k sobě? Zajímají vás principy všímavosti a/nebo time managementu? Článek, který jsem napsala pro oblíbený portál, je otevřený všem čtenářům. Budu ráda, když mi napíšete, co vás zaujalo, či co sami používáte za metody. 

Kde vzít čas

Webináře o mindfulness

3 čen, 2020
Mindfulness jsem se v posledním půlroce hodně věnovala, teoreticky i prakticky a dává mi velký smysl. Principy všímavosti navazují na mé zkušenosti s nenásilnou komunikací, PCA přístupem, vědomou chůzí... Prostě mi to zapadá. Pokud se chcete dozvědět více, webinář na youtube bude volně dostupný. Další budou následovat, stejně jako článek o vztahu mindfulness a timemanagementu.

Webinář Úvod do mindfulness


Načíst více

Nedávné příspěvky

  • Musíš? Co vše zvládneme a kam to vede...
    4 bře, 2023
  • Neumím dost... článek nejen o Imposter syndromu
    9 říj, 2022
  • Další běh Proplujme tím spolu už v lednu!
    9 říj, 2022
  • Podcast O všímavosti se studenty VŠE
    9 říj, 2022
  • O smrti a životě – Irvin D. Yalom a Marilyn Yalom
    20 kvě, 2022
  • Rozhovor o psychoterapii a terapeutech
    26 dub, 2022
  • Dar volby
    14 led, 2022
Vytvořeno pomocí Mozello - nejsnadnějšího nástroje na tvorbu webů na světě.
Fotografie: Lenka Šilerová, portréty: Jan Majer